Test
spi

Ciągłe zmęczenie brak energii

kawkaUczucie ciągłego zmęczenia i senności po posiłku może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wiąże się z nagłym skokiem poziomu cukru we krwi, który podnosi się po zjedzeniu posiłków wysokowęglowodanowych. Jak radzić sobie z tym stanem? O czy może świadczyć ciągła senność po jedzeniu?

Zmeczenie i sennosc

Senność po jedzeniu najczęściej dopada nas, gdy przez większą część dnia nie spożywaliśmy żadnych posiłków lub gdy były one zbyt małe i nie dostarczyły nam wystarczającej dawki energii. W przypadku, gdy po posiłku nasz poziom glukozy we krwi gwałtownie rośnie ogarnia nas nieodparta ochota na drzemkę, która zwykle kończy się tym, że ponownie jesteśmy głodni.

Zmęczenie przyczyny

Podobną sytuację można zaobserwować u diabetyków, którzy w wyniku gwałtownych skoków poziomu glukozy i niewłaściwej pracy trzustki (przyczyny ciągłego zmęczenia), która odpowiada za wydzielanie insuliny zapadają na śpiączkę cukrzycową. Stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Jak walczyć z sennością po jedzeniu?

Senność po posiłku przyczyny – Aby zjedzenie posiłku nie kończyło się drzemką i brakiem siły koniecznie należy zmienić dietę oraz postawić na produkty o niskim indeksie glikemicznym – IG. Bardzo ważne jest także niedopuszczanie do nagłych spadków i skoków poziomu cukru we krwi poprzez regularne spożywanie wartościowych posiłków, eliminację z diety cukrów prostych i zastąpienie ich węglowodanami złożonymi, które znacznie dłużej uwalniają energię i zapewniają nam uczucie sytości oraz brak ochoty na przekąski.

Ciągłe zmęczenie brak sił 

Senność po jedzeniu może być bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania krwi w kierunku diagnozy cukrzycy, która może rozwijać się w ukryciu i początkowo nie dawać jednoznacznych symptomów choroby.

spiJeżeli nie ma prawdopodobieństwa, że jesteśmy chorzy na cukrzycę, a senność po posiłku to raczej okazjonalna przypadłość możemy powalczyć z nią dietą. Bardzo pomocne w tym przypadku będą tabele określające indeks glikemiczny danych pokarmów.


Co na zmęczenie i senność 

Pokarmy o wysokim IG – powyżej 50, powodują nie tylko nagłe skoki poziomu glukozy we krwi, które są przyczyną senności, ale także znacznie zwiększają wydzielanie insuliny, co powoduje m.in. problem z utrzymaniem właściwej wagi i często jest bezpośrednią przyczyną nadwagi oraz otyłości, gdyż nadmiar spożytych węglowodanów prostych jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta na zmęczenie

Zmiana diety powinna opierać się na zastąpieniu węglowodanów prostych – słodycze, wysokoprzetwożone produkty z białej mąki, ziemniaki, białe makarony węglowodanami złożonymi tj. zbożami z pełnego przemiału, pełnoziarnistym pieczywem, kaszami, brązowym ryżem i makaronem razowym oraz warzywami i owocami, które w większości posiadają indeks glikemiczny niższy niż 50 i nie powodują gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi.

Nadmierna senność i zmęczenie

Wartościowa dieta powinna zawierać także odpowiedni poziom białka i dobrych tłuszczów, gdyż składniki te powodują właściwą pracę naszego mózgu oraz razem z węglowodanami napędzają nasz organizm do życia i zapewniają właściwą dawkę energii.

Jakie witaminy na zmęczenie i senność

Jeżeli senność po posiłku zdarza się bardzo często oraz towarzyszy jej np. wzmożone pragnienie (zwłaszcza w nocy), bóle brzucha, mdłości oraz zaburzenia pracy serca koniecznie należy zgłosić się na badanie krwi i wykonać testy w kierunku cukrzycy. Nieleczona cukrzyca może być przyczyną wielu poważnych powikłań i siać spustoszenie w całym organizmie, dlatego nie można lekceważyć powyższych objawów, zwłaszcza, jeżeli są stałym elementem naszego życia, a nie tylko okazjonalną reakcją organizmu na zbyt obfity posiłek.

powiększenie penisa
bez skutków ubocznych
Odmień swoje
życie seksualne
Rozmiar
ma znaczenie Zobacz
wytrzymasz
ile chcesz