Test
Set of grunge rubber stamps with the text gluten free written inside, vector illustration

Gluten a zdrowie

Coraz częściej mówi się, że gluten może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie oraz, że rośnie liczba osób nietolerujących tego białka oraz cierpiących na celiakię, czyli chorobę kosmków jelitowych. Czym jest gluten? Dlaczego nam szkodzi?

Dieta bezglutenowa co można jeść 

Gluten należy do białek roślinnych i występuje przede wszystkim w pszenicy, jęczmieniu i życie. Dla osób zdrowych i niewykazujących jego nietolerancji jest całkowicie nieszkodliwy, jednak w przypadku utajonej lub zdiagnozowanej alergii jego przyjmowanie wiąże się z szeregiem dolegliwości oraz osłabieniem pracy całego organizmu.

Wpływa on także na funkcjonowanie jelit, może powodować zanik nabłonka oraz jest przyczyna powstawania zespołu złego wchłaniania, który powoduje, że nasz organizm nie jest w stanie czerpać składników odżywczych z pokarmu, co zwykle objawia się nagłym spadkiem wagi oraz znacznym osłabieniem.
W czym znajduje się gluten?

Które zboża nie zawierają glutenu

Szukając źródeł glutenu nie możemy wyeliminować z naszej diety tylko i wyłącznie pszenicy, jęczmienia i żyta oraz produktów z nich powstających. Stosując dietę bezglutenową nie powinniśmy spożywać także owsa, które jest bardzo często mieszane z innymi zbożami i zawiera śladowe ilości glutenu. Ważne jest dokładne czytanie etykiet oraz szukanie oznaczeń dotyczących braku glutenu w danym produkcie np. przekreślonego kłosa.

Mąki bez glutenu 

Niestety stosowanie diety bezglutenowej, a takiej wymaga zarówno nietolerancja glutenu, jak i alergia na to białko, nie jest łatwe. Praktycznie na większości opakowań spożywanych produktów jest informacja, że może on zawierać niewielkie ilości glutenu.

Typowymi źródłami glutenu są:

 1. Mąki pszenne, żytnie i jęczmienne
 2. Otręby
 3. Kasza manna i jęczmienna

Co gorsze gluten często znajdziemy w produktach, które ze zbożami mają mało wspólnego m.in. w wędlinach i kiełbasach, jogurtach, serkach, słodyczach, a nawet piwie.


Pokarmy bezglutenowe

tab1Nietolerancja glutenu – Pierwszą styczność z objawami alergii na gluten mamy zwykle w dzieciństwie. Od jakiegoś czasu kalendarz żywienia noworodków wskazuje na stopniowe wprowadzanie do diety malutkich dzieci niewielkich ilości produktów z glutenem np. kaszy manny i obserwowanie reakcji dziecka na pokarm. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele osób przez lata nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jego organizm źle toleruje to białko lub jest na nie uczulony.

Najczęstsze objawy celiakii

Bardzo częstym objawem nietolerancji glutenu oraz celiakii są bóle brzucha i biegunki, które zwykle utożsamiamy ze stresem i szybkim trybem życia. Chorobę czasami bardzo trudno wykryć, gdyż może przebiegać bezobjawowo lub dawać bardzo niejednoznaczne symptomu chorobowe.

U dzieci celiakia i nietolerancja glutenu najczęściej powoduje dolegliwości trawienne, czasami choroba może także manifestować swoją obecność ciężkimi dolegliwościami skórnymi np. zespołem AZS i nawracającą ciemieniuchą.

Celiakia dieta bezglutenowa 

U dorosłych diagnoza zwykle trwa kilka lat i może opierać się na różnorodnych objawach, których w trakcie badań klinicznych nad chorobą wyróżniono ponad 200 – są to m.in.: Objawy skórne – sucha skóra, wysypki

Zaburzenia ze strony

 • układu trawiennego – przewlekłe biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wymioty, wzdęcia
 • psychiki – zmienne nastroje, rozdrażnienie, depresja,
 • układu mięśniowego – drżenie i osłabienie mięśni
 • Zaburzenia wzrostu oraz opóźnione dojrzewanie płciowe w przypadku dzieci i nastolatków
 • Chroniczne zmęczenie
 • Bóle stawów
 • Infekcje jamy ustnej i osłabienie zębów
powiększenie penisa
bez skutków ubocznych
Odmień swoje
życie seksualne
Rozmiar
ma znaczenie Zobacz
wytrzymasz
ile chcesz